Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Jak to się robi w Bydgoszczu...

     Gramy sobie III ligę, drugą rundę i drugi segment meczu z Jantarem przy stoliku nr 8. W pewnym momencie do naszego stolika dotarły głośne dyskusje ze stolika nr 1, od pary NS. Nie wiemy którego rozdania one dotyczyły, ale przewijała się fraza „3NT” i „po co dalej?” Partner zwrócił na to uwagę i zawołał sędziego. Bez reakcji. Ze strony sędziego jaki i dyskutantów. Po raz drugi woła i no sędzia się w końcu pojawia. Nie wykazał on specjalnego zainteresowania tym co mówiono i co usłyszano, a tylko ograniczył się do uspokojenia dyskusji, a po chwili do przekazania rozdania do naszego stolika i dodania go do tych czekających na rozegranie.
Po rozegranej rundzie partner przypomniał się sędziemu, że zgodnie z regulaminem powinna być kara dla pary NS ze stolika 1. Już w trakcie III rundy, zawodnik naszej drużyny w kolejnej rozmowię z sędzią, dowiedział się, że kara będzie, ale zostanie „zdjęte” to rozdanie z naszego wyniku. Jednocześnie zapytał „które to było rozdanie”? Oczywiście odpowiedzi nie otrzymał, bo niby skąd mogliśmy wiedzieć o którym rozdaniu była dyskusja. Na pewno było to rozdanie końcówkowe i tematem przewodnim dyskusji było 3NT. No i jako „to rozdanie” uznano rozdanie nr 32. W rozdaniu 32 zyskaliśmy 6IMP. Po zdjęciu tego rozdania straciliśmy 1,42VP. Dodano nam jakiś magiczne wyrównanie0,46VP, więc sumarycznie nasza drużyna straciła 0,96VP.
Na jakiej podstawie uznano, że należy zdjąć rozdanie nr 32? Jak już pisałem, sędziego ten incydent specjalnie nie interesował i nie widziałem by zbierał on jakiekolwiek fakty przy stole nr 1, ba – po rundzie to nas pytał o które rozdanie chodziło. Skoro rozdanie miało być zdjęte, to dlaczego przekazano nam je do rozegrania? W jaki sposób ustalono w trakcie III rundy, że było to rozdanie nr 32? Przesłuchy były na temat kontraktu 3NT, Na stoliku 1 w rozdaniu zagrano 1 karo z kontrą, my zagraliśmy 4 piki. Nie widzę związku. Może gdyby sędzia w momencie intrwencji zebrał niezbędne informacje, to były w stanie ocenić czy rozdanie zostało spalone, czy też można je przekazać do rozegrania przy naszym stoliku. A tak to sobie decydował po fakcie, rzekłbym wirtualnie.
Rozumiem, że na przyszłość, jak będziemy coś słyszeć, to mamy przyswajać i wykorzystywać. No bo jak zgłosimy to stracimy.
Nie rozumiem natomiast jak można przyjąć zgłoszenie o „paleniu rozdania”, nie zdjąć go lecz przekazać do rozegrania, a dopiero po rundzie dociekać które to było rozdanie i zdjąć niekoniecznie to właściwe.
A taką ciekawostką jest już techniczny sposób zdjęcia tego rozdania w systemie teamy. Po prostu zmieniono wynik rozdania przy naszym stole na taki sam jaki padł w pokoju zamkniętym. BRAWO TY.

Wrzuciłem ten temat na forumbridge.pl i z odpowiedzi wynika, że procedury powinny wyglądać jednak troszkę inaczej niż te zaprezentowane przez sędziego u nas. Ale może u nas jest lepiej?
Wysłane odwołanie nadal czeka na odpowiedź. No ale przecież "termin rozsądny" patrz punkt 2 jeszcze nie minął ...

WAWA