Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Uczmy się od najlepszych.

     Stare przysłowie pszczół mówi: "jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze". I niestety (lub stety, jak kto woli) jest to prawda. Problemy z pieniędzmi, a dokładniej to z ich brakiem, determinują wiele naszych poczynań.
Spójrzmy chociażby na nasze brydżowe podwórko. Większość zawodników i drużyn samodzielnie finansuje własną zabawę w brydża. A im wyższy poziom tej zabawy, tym większe pieniądze są na to potrzebne. Duży skok wystepuje przy rozgrywkach ligowych, pomiędzy III i II drugą ligą. Wyższe opłaty, dwudniowe zjazdy poza województwem, a więc dodatkowe koszty dojazdu i noclegów - nie każda drużyna która w sposób sportowy wywalczy awans do II ligi, jest w stanie temu sprostać. Trudno więc się dziwić, że zdarzają się sytuacje, iż drużyna czy to rezygnuje z awansu do II ligi, czy też się niej wycofuje pomimo utrzymania.
Sytuacja taka miała miejsce w naszym okręgu przed sezonem 2012/2013. Nie pamiętam już z jakiego powodu, ale zwolniło się jedno miejsce w II lidze. Jakaś drużyna mogła, a nawet powinna zając ten wakat. Nie byłoby problemu, gdyby był tylko jeden chętny. Ale nie może być tak łatwo. Zarówno spadkowicz z II ligi - BIN Aleksandrów, jak i vicemistrz III ligi - Forta Rogowa miały ochotę na grę w II lidze. W regulaminie próżno było szukać jakiegokowiek zapisu na ten temat. Szkoda, wystarczyłoby jedno słowo na ten temat, a miszczowie interpretacji daliby radę. No ale nie było. Zarząd postanowił - gramy baraż. Na co na znak protestu, uważając, że vicemistrz III ligi powinien miec pierszeństwo przed drużyną, która w II lidze nie dała rady się utrzymać - drużyna Forty odmówiła gry. I dzięki temu BIN pozostał w II lidze. Takie życie..
Wydawało się, że cała ta sprawa miała jeden bardzo pozytywny aspekt. Otóż w regulaminie III ligi w kolejnym sezonie pojawił się taki oto zapis:
"Jeżeli jakakolwiek drużyna, która była uprawniona do gry w II lidze, zrezygnuje z uczestnictwa w tej klasie rozgrywek, do gry w tej klasie rozgrywek nabywa prawo najwyżej sklasyfikowana drużyna po zakończeniu rozgrywek III ligi, która nie spełniła warunków awansu do II ligi zgodnie z regulaminem DMP sezonu 2013/14"
a w następnych dwóch sezonach taki oto:
"Ostateczna kolejność III ligi zostanie ogłoszona po rozegraniu meczów finałowych i spadkowych Ma to znaczenie przede wszystkim wówczas, kiedy może wystąpić problem zajęcia vacatu po rezygnacji którejkolwiek z uprawnionych do gry w II lidze drużyn reprezentujących KPZBS. Do zajęcia vacatu uprawniona jest pierwsza najwyżej sklasyfikowana drużyna z III ligi, która nie uzyskała bezpośredniego awansu do II Ligi. W przypadku rezygnacji tej drużyny o awansie zadecyduje mecz barażowy, rozegrany między kolejną sklasyfikowana drużyną z III ligi, a drużyną, która spadła z II ligi. W przypadku spadku dwóch drużyn z II ligi rozegrany zostanie turniej barażowy z udziałem trzech drużyn - dwóch z II ligi i uprawnionej do gry z III ligi na zasadzie każdy z każdym."
Chyba dość jasne. Ale ok, 5 minut na "interpretację".
No dobra, wyszło komuś inaczej niż opiszę poniżej? Oto potencjalna rekonstrukcja wydarzeń:
W sezonie 2014/2015 III ligę wygrała drużyna Polgry. Jednak (podobno) tydzień przed startem kolejnego sezonu, zdecydowała, że w II lidze nie zagra. Prawo gry w II lidze przechodzi więc na vicemistrza, drużynę Pastelu. Drużyna Pastelu także rezyguje. No to teraz powinien zostać rozegrany baraż pomiędzy spadkowiczem Jantarem, a trzecią drużyną III ligi - Zniczem. Jako że Jantar wycofał się z rozgrywek II ligi, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w II grać nie chciał. Więc raczej bez barażu prawo awansu ma Znicz. Ale także rezyguje. Co dalej? Tu już możnaby uznać, że nie ma jednoznaczności. Zapis mówi o "kolejnej sklasyfikowanej drużynie", a nie o "kolejnej sklasyfikowanej drużynie wyrażającej chęć gry ligę wyżej". Kolejna skalsyfikowana to ta z miejsca trzeciego. Czy jak ona nie chce awansować to prawo przechodzi dalej na czwartą drużnę? - nie mam pojęcia. Czy już tu zarząd decyduje w inny sposób? Więc albo tu algorytm się urywa, albo jedziemy dalej...
Założmy, że prawo otrzymuje czwarta drużyna - Dolby. Ale ona także rezygnuje. Kolejna uprawniona to drużyna z miejsca 5 - Paak. Bingo - mamy drugoligowca. Czy tą drogą, czy też jakąś decyzją po rezygnacji Jantaru i Znicza - jest drużyna chętna do gry w II lidze. I został nią PAAK. Wszystko ładnie, zgodnie z regulaminami. Dlaczego więc o tym piszę? Bo to tylko potencjalna rekonstrukcja. A życie sobie...
Nie znam wszystkich faktów, ale czytać potrafię. I taki oto drobiazg... Nikt, podkreślam - nikt w drużynie Pastelu, łacznie z kapitanem, nie wiedział, że otworzyła się możliwość gry w II lidze. Czy by się zdecydowali czy też nie - nie ma to najmniejszego znaczenia. Po prostu nie otrzymali nawet szansy, by podjąc jakąkolwiek decyzję. Podobnie z drużyną Znicza. Tu akurat rozmawiałem tylko z jednym z zawodników tej drużyny (nie kapitanem, ale raczej zorientowanym w działaniach drużyny) - i także nie miał pojęcia o możliwości jaka według regulaminu powinna otworzyć się przed ich drużyną. Jedynie kapitan Dolby potwierdził, że wiedział (być może z faktu zasiadania w zarządzie) i nie wyraził chęci gry wyżej.
Po raz kolejny więc zarząd tworzy regulamin i ma go głębiej niż głęboko...
Zapewne wzorce czerpie z poczynań zarządu krajowego. I tak trzymać. Uczmy się od najlepszych...

WAWA