Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Miszczowie interpretacji.

     Kilka lat temu krążył taki dowcip: jaki jest narodowy sport Polaków? Nie wiecie? Grilowanie.
Ale to już nieaktualne. Mamy inny sport który objął palmę pierszeństwa.
Niezleżnie od poziomu, czy to ustawa, czy zawody w pluciu przez lejek, powstają takie przepisy i regulaminy, by do ich zrozumienia i stosowania potrzebne były dodatkowe przepisy wykonawcze, a podjęte na podstawie tym przepisów decyzje mogłyby być różne zależnie od tego kto tę decyzję podejmuje. I dlatego mamy tabuny prawników, setki aneksów do regulaminów czy też moje ulubione zdanie "Interpretacja regulaminu należy do jego twórcy". Tak - ten nowy sport nr 1 to INTERPRETOWANIE".
Sport ten stał się tak popularny, rzekłbym masowy, że interpretujemy już wszystko. Mamy zapis typu: "Białe kapsle po piwie należy wrzucać do czerwonych śmieników", ale znajdą się osoby które zaczną "interpretować" ten zapis, czy aby na pewno wszystkie kasple po piwie, i czy na pewno tylko do czerwonych śmietników". To tzw "MISZCZOWIE INTERPRETACJI". I niestety, ale w naszym, kujawsko-pomorskim ZBS mamy takich miszczów coraz więcej.
Żeby daleko nie szukać, prześledźmy ostanie rozgrywki ligowe.

W odcinku 14 opisałem już sytuację z 3 walkowerami drużyny Omega. Dla odniesienia punkt regulaminu DMP:
"4. Drużyna, która w jednym sezonie przegra trzy mecze walkowerem (lub wycofa się z rozgrywek w ich trakcie), zostanie skreślona z dalszych rozgrywek – co spowoduje jej automatyczny spadek do bezpośrednio niższego (o ile istnieje) szczebla rozgrywek."
Jak udało się ten zapis zinterpretować, by dopuścić Omegę do meczu play-off? Mnie brakuje wyobraźni. Co ciekawe, jedyną odpowiedzią sędziego na zwrócenie uwagi na fakt 3 walkowerów, było "na razie grać" . Jak było do przewidzenia, Omega wygrała i zakończyła rozgrywki na 11 miejscu.
Tak więc, na przyszłość, 3 walkowery wcale nie powodują skreślenia z rozgrywek. Przynajmniej nie po odpowiedniej interpretacji.
Ale żeby nie było zbyt pięknie - 3 walkowery nie przesunąCie na koniec tabeli, ale 1 już może.
Przejdźmy na chwilę do ligi okręgowej i również opisywanego w odcinku 14 przypadku drużyny Makomy, która zajęła miejsce 8, ale postanowiła zrezygnować z gry w play-off, czyli po prostu oddała walkowera. Jednego walkowera. Powinna więc zostać sklasyfikowana na miejscu 8. A została przesunięta na miejsce ostatnie... Który punkt regulaminu został na tę sytuację odpowiednio zinterpretowany, to nawet nie chcę zgadywać .
Wroćmy jeszcze raz do III ligi. Sytuacja analogiczna do już opisywanej w odcinku 2. Dla przypomnienia punkt regulamin DMP:
"1. Prawo gry w drużynie zgłoszonej do rozgrywek Drużynowych Mistrzostw Polski mają zawodnicy:
    - zgłoszeni (tj. ujęci w ewidencji CEZAR-a) do rozgrywek danego sezonu w tej drużynie;
    - z opłaconą przed pierwszym udziałem w meczu danego sezonu składką zawodniczą (w roku rozpoczynającym dany sezon przynajmniej za rok kalendarzowy, w którym się on kończy)."

No to mamy rozgrywki zakończone, a w jednej z drużyn mamy również 2 zawodników którzy rozegrali mecze na pierwszym zjeździe, a składki za rok 2015 zapłaconej nie mają. Ba, zniknęli nawet ze składu tej drużyny w cezarze. Jak się można słusznie domyśleć, żadnych walkowerów, degradacji itp nie było. A czy cytowanym wyżej punkcie są jakieś niejasności, czy jest jakiekolwiek pole do interpretacji? Czy po prostu zapis oznacza: grali w sezonie 2014/15 w drużynie - muszą być w jej składzie w cezarze i mieć opłaconą składkę za 2015r?
Jak dla mnie - w KPZBS osiągneliśmy już "miszczostwo" w interpretowaniu wszystkiego i wszędzie. I tak trzymać...

PS: Interpretacja intencji tego tekstu należy do jego autora

PS2: Przypadkowo zauważyłem kolejny kwiatek będący pięknym polem do interpretacji. W zaproszeniu na OTP im. mm Janusza Plewy 16.08.2015 znalazł się zapis:
Organizatorzy nadto przeznaczyli nagrody pieniężne dla:
...
najlepszej pary o łącznym WK do 8 – 200 zł
Jakby nie można było napisać "o łącznym WK<8" lub "o łącznym WK<=8", zależnie jakie są intencje organizatorów. No tak, ale wtedy trudniej by się to interpretowało...

WAWA